Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!

Abu Simbel

Abu Simbel - miejscowość wchodząca w skład okręgu Muhafazach w Egipcie. Znajduje się ok. 290 km na południe od Asuanu nad jeziorem Nasera (niegdyś nad Nilem). W czasach starożytnych miasto słynęło z pokładów czerwonego granitu (sjenitu), miedzi oraz kamieni szlachetnych.

Dziś ta niewielka miejscowość przyciąga rzeszę turystów z powodu monumentalnych świątyń, które zostały zbudowane za czasów panowania Ramzesa II. Kompleks, na który składają się dwie świątynie wykłute w skale został wzniesiony w XVIII w. p.n.e. Miał on ukazywać potęgę faraona przybyszom z Nubii.W roku 1813 przypada odkrycie świątyń przez pochodzącego ze Szwajcarii podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta.Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej, która trwała na przełomie lat 1969 - 1970 oraz utworzenia sztucznego Jeziora Nesera, przyczyniła się do pocięcia oraz przeniesienia świątyń 65 m wyżej, gdyż istniało ryzyko zalania zabytków. Koszty związane z odbudową świątyń w nowym miejscu pochłonęły ok. 40 mln USD. Świątynie były przenoszone pod kierownictwem Kazimierza Michałkowskiego powołanego przez UNESCO.
Co warto zobaczyć w Abu Simbel:


Wielka Świątynia Ramzesa II - poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi. Tworzyła ona rozległy kompleks, wchodzący nawet 56 m w głąb skały. W rzeczywistości jednak, jej wejścia strzegą 4 olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, podpierając ścianę fasady, świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa – jego matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek. Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające walki Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię oraz Ramzesa.

Ciekawostką Wielkiej Świątyni  jest to, że została tak zaprojektowana, aby posągi Amona-Re, Ramzesa oraz Re-Horachte były oświetlane tylko 2 razy w roku, pierwsze promienie słoneczne padały na nie dokładnie 19 lutego oraz 21 października. W wyniku stworzenia sztucznego zbiornika wodnego na Nilu – jeziora Nasera, aby uchronić świątynię przed zalaniem, przeniesiono ją w wyższe partie, w wyniku czego nastąpiło przesunięcie tego zjawiska i wypada 20 lutego i 22 października. Jedynie wizerunek Ptaha nigdy nie jest oświetlony promieniami słońca - jak przystało na bóstwo ciemności.


Świadczy to o niezwykłym kunszcie architektonicznym oraz ogromnej wiedzy starożytnych Egipcjan.Świątynia Hathor - poświęcona została bogini miłości i piękności Hathor oraz Nefertari. Fasadę tej świątyni zdobi sześć posągów - dwa posągi królowej usytuowane pomiędzy czterema przedstawiającymi Ramzesa. Wewnątrz świątyni znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami.

         Hurghada Fun


          Hity Sezonu!!!


Sauna Turecka

  35$