Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!

Abydos 


Abydos starożytne miasto w Górnym Egipcie, obecnie maleńka wioska na zachodnim brzegu Nilu, znajdująca się nieco na północ od Luksoru.

W okresie Nagada II Abydos stało się jednym z centrów osadniczych Górnego Egiptu, by pod koniec tego okresu wyodrębnić się jako ośrodek władzy. W czasach VI dynastii Abydos stało się miejscem kultu Ozyrysa. Bóstwo Chentiamentu zachowywało swoje znaczenie i przywileje jeszcze przez kilka wieków. Dopiero za panowania XI dynastii przeszło pod władanie Ozyrysa (Chentiamentu został utożsamiony z Ozyrysem – "Ten, który przewodzi Zachodnim"). Zgodnie z wierzeniami starożytnych Egipcjan w Abydos Izyda pochowała szczątki swojego męża zabitego przez Seta, według innych podań – jego głowę. Abydos stało się celem pielgrzymek; od czasów XII dynastii (1985-1795 p.n.e.) odbywały się tam słynne misteria ku czci Ozyrysa. Największy rozkwit miasta nastąpił w okresie panowania XIX dynastii.


Wśród ruin odkopanych w 1859 r. przez francuskiego archeologa Auguste Mariette i zachowanych do naszych czasów, pozostała świątynia przebudowana w latach 1300-1233 p.n.e. za czasów Setiego I i Ramzesa II. Sanktuarium złożone z 7 kaplic poświęcone było siedmiu bogom: po lewej stronie Ozyrysowi, Izydzie i Horusowi jako trójcy ozyriackiej. W środkowej części znajdowała się kaplica poświęcona Amonowi. Kolejne dwie umieszczone po prawej stronie były poświęcone Ptahowi, Re-Harakhty, ostatnia – Setowi.


Ściany świątyni pokrywają reliefy przedstawiające króla z synem Ramzesem składających ofiary przodkom. Dwie tablice – jedna z czasów Setiego, druga z czasów Ramzesa II (ta w British Muzeum w Londynie) są bezcennym źródłem informacji o władcach Egiptu.


Mimo że kompleks świątyń w Abydos należy do najbardziej okazałych starożytnych zabytków na obszarze między Kairem a Luksorem, to w porównaniu z większym Luksorem jest odwiedzany przez zdecydowanie mniejszą liczbę turystów. Wycieczki do Abydos skierowane są głównie do osób chcących dowiedzieć się jak najwięcej o starożytnym Egipcie.Co warto zobaczyć w Abydos:Świątynia grobowa Setiego I - słynie ona z przepięknych dekoracji, które są zaliczane do najwspanialszych dzieł rzeźbiarskich Nowego Państwa, ale jednocześnie nawiązują do stylistyki Starego Państwa. Budowę rozpoczął Seti I, ale dokończył jego syn Ramzes II. W świątyni znajduje się siedem sanktuariów. W ozdobionym freskami wewnętrznym holu znajdują się portrety tego władcy, prawdopodobnie ukazujące go za życia, gdyż wyglądają identycznie jak jego podobizna widoczna na skorupie mumii przechowywanej w Muzeum Starożytności w Kairze. Zdobienia zewnętrzne holu powstały po śmierci Ramzesa II. Rzeźbione kartusze ze słynnej Listy Królów ukazują całą gałąź genealogiczną egipskich władców od Menesa do Setiego I.Świątynia Ramzesa II - obiekt jest mniejszy i bardzo zniszczony, ale kiedyś należał do najpiękniejszych i najbogatszych budowli Ramzesa. Świątynie została wzniesiona z wapienia, a do wnętrza wiodą wrota z granitu. Filary zostały wykute z piaskowca. Dziedziniec i pierwszy pylon są niemal całkowicie zniszczone, na skutek czasu i działalności złodziei. Dach zawalił się, a wiele kolumn i posągów zostały przeniesione w inne miejsca. Wrota z czarnego granitu niedawno zostały odnowione ze scenami i inskrypcjami. Zewnętrzny mur zachował się jedynie w najniższych partiach. Na ścianach północnych i zachodnich widać fragmenty bitwy pod Kadesz.Świątynia Ozyrysa iedyś była najbardziej czczoną budowlą z kompleksu Abydos, lecz obecnie pozostały już tylko zarysy fundamentów i ślady starożytnej osady.Helikopter i inne tajemnice Abydos

Każdy religijny Egipcjanin, niczym dzisiejszy wyznawca islamu marzył o pielgrzymce. Dla Muzułmanina celem jest oczywiście Mekka, tysiąclecia wcześniej marzono by zobaczyć Abydos. Komu nie udało się to za życia wymuszał na rodzinie by, choć po śmierci zabrać tam jego ciało. Jeżeli było to poza zasięgiem finansowym groby dekorowano symbolami pielgrzymki, czyli łodzi płynącymi w górę rzeki. Poddani faraonów wierzyli, że dusze odchodzą na zachód i gdzieś pośród wzgórz i pasków pustyni (dziś nazywanej Libijską), która zaczyna się już za ścianami kompleksu świątynnego, odnajdują przejście do zaświatów. Wszyscy czujemy niepokój, co z nami będzie po drugiej stronie. Nic, więc dziwnego, że to właśnie kult Ozyrysa powoli stawał się najpotężniejszym ze wszystkich porządków politeistycznego Egiptu.


Na długo przed nastaniem Setiego I i Ramzesa Wielkiego Abydos było centrum czci Ozyrysa. Jednak to ci dwaj faraonowie wznosząc tam swoje świątynie sprawili, że to miejsce od lat 30 XIX wieku jest niezapomnianą atrakcją dla odwiedzających. Nie jest tak znane jak Piramidy czy Karnak ale to właśnie tutaj zachowały się najpiękniejsze płaskorzeźby o wizerunki, w tym słynne przedstawienie Bitwy pod Kadesz. To dzięki niemu wiemy jak wówczas toczono bitwy.Jak ważne było to miejsce uzmysławia nam fakt umiejscowienia w Abydos siedmiu kaplic, które powszechnie uznawano za ziemskie mieszkania bogów. Król lub zastępujący go kapłan zjednywał ich sobie codziennym rytuałem, co przedstawiają płaskorzeźby na ścianach. Po otwarciu kaplicy faraon składał bogu dary, mył i ubierał jego posąg, który w ten sposób zostawał rytualnie oczyszczony i obdarowany. Po złożeniu dalszych ofiar przed barką boga król posypywał podłogę piaskiem, zmiatał ślady swych stóp i wycofywał się, pozostawiając bóstwo samotne do następnego ranka.Największa tajemnica kryje się w samej świątyni. Jest z nim słynny helikopter z Abydos. Uważny obserwator wypatrzy również czołg i pistolet. Zwolennicy mitów mówią, że to przejaw techniki jaką dysponował Ozyrys który tak naprawdę nie był bogiem a przedstawicielem innej cywilizacji podobnie jak inni bogowie mieszkający w kaplicach. A rytualne ubieranie posągu było po prostu karmieniem obcych. Archeologowie i egiptolodzy mówią raczej o nałożonych na siebie hieroglifach.


         Hurghada Fun


          Hity Sezonu!!!


Sauna Turecka

35$  30$