Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!

                    Aleksandria

Aleksandria to miasto z największym portem w Egipcie. Położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Aleksandria zamieszkiwana jest przez ok. 4,5 mln osób. Miasto to jest kulturalną stolicą Egiptu, ważnym ośrodkiem naukowym, handlowym oraz przemysłowym. Dzisiejsza Aleksandria składa się z sześciu okręgów administracyjnych i jest zaraz po Kairze drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Egipcie. Najstarsza część Aleksandrii leży na przesmyku łączącym stały ląd z dawną wyspą Faros. Obejmuje dzielnice: Al-Anfushi, Al-Jumruk (czyli "komora celna") i Ras at-Tin (tj. "cypel figowców"). Te trzy dzielnice tworzą obiekt, który podróżnicy nazywali przez długi czas miastem tureckim.
Trochę o historii Aleksandrii

Aleksandria została założona w kwietniu 332r.p.n.e. przez Aleksandra Macedońskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Paula Cezanne'a z Aix-eu-Provence uważają, że miasto pod nazwą Rhakotis w tym miejscu funkcjonowało już od ok. 2686 r.p.n.e. a Aleksander Macedoński doprowadził do jego rozbudowy i nazwał miasto swoim imieniem – Aleksandria.


Aleksander za czasów swoich rządów doprowadził do stworzenia idealnie prosperującego ośrodka kulturalnego oraz handlowego z największym portem śródziemnomorskim. Aleksandria stała się sławna tuż po jej założeniu. Za czasów panowania króla Ptolemeusza I powstała największa biblioteka starożytnego świata, której zbiory oszacowano na 900 tys. dzieł. Dzięki temu do miasta ściągali najwybitniejsi naukowcy oraz pisarze, którzy pracowali w pomieszczeniach muzeonu.


W okresie rozwoju wygląd miasta współtworzyły pałace, teatry, świątynie oraz parki. 


Pod koniec starożytności Aleksandria była jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie śródziemnomorskim.

Aleksandria była stolicą Egiptu oraz ośrodkiem teologicznym prawie tysiąc lat.

W roku 641 została podbita przez muzułmanów, którzy spalili Bibliotekę Aleksandryjską. Po przeniesieniu stolicy do Kairu i za czasów panowania tureckiego zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu. Do wyludnienia miasta doprowadziły liczne epidemie. Swoją kondycję Aleksandria zaczęła odzyskiwać w czasach nowożytnych za sprawą Muhamemeda Ali. Od początku XIX wieku prowadził on intensywną rozbudowę miasta oraz Kanału Sueskiego. W ten sposób znaczenie miasta wzrosło do rangi jednego z najważniejszych centrum wschodniej części Morza Śródziemnego.

Co warto zobaczyć w Aleksandrii:


Twierdza Kajtbaj - usytuowana jest na Półwyspie Faros. Została zbudowana na miejscu jednego z siedmiu cudów świata, za który uważano latarnię morską. Na terenie twierdzy znajduje się również Muzeum Morskie.Grobowce Kom El-Shoqafa (Katakumby) - jest to największy, wykłuty w skale kompleks grobowców w Egipcie, który został odkryty w 1900 roku. Składa się z trzech poziomów. Najniższy położony jest na głębokości ok. 34 m. Na najwyższym poziomie odprawiano niegdyś stypy. Labirynt korytarzy prowadzi do grobowców, w których pochowano ok. 300 mumii. Zwiedzając Katakumby warto przyjrzeć się wężom znajdującym się w koronach górnego oraz dolnego Egiptu, tarczę słoneczną wznoszącą się nad bramą oraz motywom grecko-rzymskim. Meczet Abu Al-Abbas - największy, a zarazem najpiękniejszy meczet znajdujący się w Aleksandrii. Został zbudowany w 1775 roku w hołdzie dla andaluzyjskiego szejka, który został w tym miejscu pochowany. Meczet charakteryzuje się wielkimi kopułami, wysokim minaretem oraz arabeskowymi wzorami, co potęguje piękno budowli.Biblioteka Aleksandryjska - niegdyś biblioteka ta miała w swoich zbiorach ponad 900 000 dzieł. W licznych zwojach znajdowało się prawie całe piśmiennictwo greckie, etiopskie, hebrajskie, indyjskie, oraz perskie. Podczas inwazji na Egipt (48 r. p.n.e.) biblioteka została spalona. Na jej miejscu w 2002 roku wybudowano nową Bibliotekę Aleksandryjską. Budowla charakteryzuje się nowoczesną architekturą oraz bogatym księgozbiorem. W budynku znajduje się: czytelnia, muzeum, planetarium, centrum konferencyjne. Czytelnia przystosowana jest dla 2000 czytelników.Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej - znajdziemy w nim ok. 40 tys. eksponatów pochodzących z okresów od założenia Aleksandrii do 640 r. (podbój przez Arabów). W muzeum znajduje się 25 sal, w których wystawione zostały okazy w kolejności chronologicznej pochodzących z okresu klasycznego, faraońskiego oraz chrześcijańskiego. We wewnętrznym ogrodzie znajdują się pomniki oraz artefakty.
Muzeum czynne jest od 9 do 17 za wyjątkiem piątków.

                 


„Podwodne" Muzeum w Aleksandrii - Kilka metrów pod powierzchnią Morza Śródziemnego w wodach aleksandryjskiego portu leży 26 rzeźb przedstawiających lwa z ludzką głową. Jedne są z granitu, inne z kwarcytu, mają różne rozmiary. Nie stoją w równym rzędzie jak te przy świątyni w Luksorze, ale są porozrzucane bezładnie, bo miasto od IV wieku n.e. ulegało katastrofom – następujące po sobie trzęsienia ziemi sprawiły, że zostało pochłonięte przez morze. Sfinksy mają twarze faraonów z różnych dynastii. Są tam rzeźby sprzed prawie czterech tysięcy lat i o wiele młodsze, jak na przykład ten z twarzą Ptolemeusza XII, ojca Kleopatry z I wieku p.n.e. Rzeźba prawdopodobnie strzegła wejścia do pałacu, w którym egipska królowa popełniła samobójstwo.

Możliwe, że już za kilka lata każdy z nas będzie mógł spojrzeć w oczy zatopionym w Aleksandrii sfinksom i to bez nurkowania. W głębinach powstanie bowiem sieć szklanych korytarzy pierwszego na świecie muzeum głębinowego. Pomysł zwiedzania podwodnego miasta suchą nogą został zatwierdzony przez władze Egiptu.


Muzeum Morskie
- znajduje się na terenie 
Twierdza Kajtbaj.


Pałac Montazh i Królewskie Ogrody

Pałac Montazah
Khedive Abbas II władca Khedivate Egiptu i Sudanu w latach 1892- 1914, wybudowal Montazah wzdłuż wybrzeża aleksandryjskiego jako letnia rezydencja. Pałac Montazah położony na terenie ogromnego, bo ponad 40 hektarowego ogrodu, był rezydencją ostatniego króla Egiptu Faruka. Od rewolucji w 1952 usunięto rodzinę rządzącą od władzy.Park Montazah jest jak zaczarowany ogród w centrum miasta, wchodząc przez wejście główne od razu widzimy piękny ogród palmowy, a to dopiero początek! Z jednej strony palmy, z drugiej wejście na prywatną plaże, gdzie znajdują się prywatne domki Egipcjan. Idąc dalej dochodzimy do Pałacu Montazah stojącego na wzniesieniu i pięknie się prezentującego.Pałac Ras-At-Tin - W 1818 r. z rozkazu Wielkiego Paszy rozpoczęto budowę gigantycznego pałacu Ras El-Tin. Na wschód od pałacu zbudowano szpital i koszary. Za czasów króla Fuada pałac został przebudowany i przez długi czas (do 1952 r.) pełnił funkcję siedziby rządu. W tej chwili budynek jest siedzibą admiralicji, a jego wyjątkowo piękne ogrody są udostępnione dla zwiedzających.Muzeum Królewskiej Biżuterii, w którym niebywałe wrażenie na każdej kobiecie zrobią skarby ze złota, platyny i kamieni szlachetnych.
Kolumna Pompejusza(297 n.e.)  i  Świątynia Serapisa i Izydy 

Z czasów starożytnych zachowały się świątynia Serapisa i Izydy (221-203 p.n.e.), Serapeum z kolumną Pompejusza (285-246 p.n.e.). Kolumna została dobudowana do świątyni w 297 r. n.e. i mierzyła 27 m.Cezareum (I w. p.n.e.) z 2 obeliskami egipskimi, tzw. Igłami Kleopatry,

które obecnie znajdują się w Nowym Jorku i Londynie.

Na tym zdjęciu możemy zobaczyć obelisk tzw. Igłę Kleopatry kiedy jeszcze znajdowała się w Aleksandrii.Tu już trwają przygotowania do wywiezienia tego cennego zabytku do Anglii. 


Kompleks w Kom el-Dikka

Kom el-Dikka Amfiteatr Rzymski - pochodzący z II w n.e. znajduje się w dzielnicy Kom el-Dik. Początkowo miejsce to służyło jako widownia teatru rzymskiego, natomiast w późniejszym czasie pełniło rolę audytorium najwyższej władzy Starożytnego Rzymu. Amfiteatr w kształcie półkola składa się z 13 rzędów marmurowych siedzeń. Przed wejściem można dostrzec dobrze zachowaną posadzkę mozaikową. Na terenie amfiteatru znajdują się zabytki pochodzące z podwodnych wykopalisk (Fort Kaitbeja). Wśród eksponatów można zobaczyć fragment obelisku z czasów Setiego I oraz Sfinksa.
Amfiteatr czynny jest dla zwiedzających w godzinach od 9:00 do 17:00.
Kom El-Dikka Łaźnie Rzymskie -  z końca IV w.n.e. Centralny budynek jest zbudowany z czerwonej cegły i mieści typowe dla rzymskich term pomieszczenia. Proces podgrzewania wody był zapewniony dzięki systemowi przesklepionych kanałów, korytarzy i piecy, znajdujących się w części podziemnej obiektu. Cały kompleks był uzupełniony od południa zespołem cystern, który zaopatrywał łaźnie w wodę.

Zachowane dobrze mozaiki z łaźni rzymskich z czasów rzymskich odkryte podczas wykopalisk w Aleksandrii zebrano w salach Muzeum Grecko-Rzymskiego.Kom el-Dikka Kwartał mieszkalny - był zamieszkiwany już od czasów ptolemejskich do późnego antyku. najstarsze świadectwa przebudowy prezentują ślady zamożnych i bogato zdobionych willi. Jeden z domów wraz z kolorowymi mozaikami przedstawiającymi ptaki jest eksponowany w pawilonie - Willa Ptaków. Zabudowania z okresu późnorzymskiego to przeważnie niewielkie domy parterowe w ciasnej zabudowie - głownie warsztaty i sklepy.Kom el- Dikka Audytoria - zespół 20 sal wykładowych usytuowanych wzdłuż monumentalnego portyku. Wszystkie wykazują podobieństwa w wielkości i okładzie wnętrza: boczne rzędy kamiennych ław dla słuchaczy oraz eksponowane miejsce dla wykładowcy na krótszym boku. Kompleks sal jest unikatowym zespołem sal w rejonie Morza Śródziemnomorskiego i można go łączyc z funkcją uczelni w późno rzymskiej Aleksandrii ( V - VII w.n.e. )  

                 


Planetarium Najzabawniejszym i najbardziej innowacyjnym miejscem w centrum nauki jest planetarium, którego celem jest przybliżenie zasad i zjawisk naukowych szerszej rzeszy odbiorców. Pracownicy centrum przeprowadzają ciekawe eksperymenty, pokazując odwiedzającym w różnym wieku - w szczególności dzieciom i młodzieży - że nauka może być fajna.

         Hurghada Fun


          Hity Sezonu!!!


Sauna Turecka

35$  30$