Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!

Asuan 


Asuan leży na wschodnim brzegu Nilu, około 700 km od Kairu i nazywany jest ostatnim bastionem arabskim - bramą do Czarnej Afryki. W czasach starożytnych Asuan był stolicą pogranicznego okręgu Egiptu. Asuan jest jednym z najbardziej suchych miejsc na świecie. Ma to swoje konsekwencje- w większości osad nubijskich nie ma dachów. Oprócz skutków negatywnych, suchy klimat ma ogromny wpływ na leczenie wielu chorób m. in reumatyzmu, artretyzmu, a nawet zwykłego przeziębienia. Miasto to słynęło z kamieniołomów, w których wydobywano sjenit- różowo- czerwony granit asuański. To właśnie w jednym z nich znaleziono fragmenty rzeźb, a także największy, nieukończony obelisk. Miasto kryje w sobie mnóstwo starożytnych zabytków, dlatego turystom odwiedzającym tę niezwykłą miejscowość wydaje się, jakby czas zatrzymał się w miejscu.

Miasto w niczym też nie przypomina pustyni. Obecność srebrzystego Nilu sprawia, że mnóstwo tu zielonych wysokich palm i tropikalnej roślinności, które w otoczeniu złocistego piasku tworzą niezwykły klimat i krajobraz.

Atmosfera antyczności zaklęta jest w pradawnych budowlach i posągach.


Co warto zobaczyć w Asuan:


Muzeum Nubii - rozmieszczone jest w budynku otoczonym pięknym ogrodem. Można podziwiać tam eksponaty ilustrujące dzieje Nubii od czasów prehistorycznych aż po obecne. W ogrodzie można zobaczyć jaskinię z prehistorycznymi malowidłami naskalnymi oraz dom nubijski. W muzeum znajduję się łącznie ponad 1500 obiektów, które odzwierciedlają kulturę materialną Nubii.


Wyspa Elefantyna - wyspa na rzece Nil, poniżej pierwszej katarakty. Współcześnie stanowi część miasta Asuan. Wyspa ma około 1200 m długości i 400 m szerokości w najszerszym miejscu. W chwili obecnej, na wyspie znajdują się stanowiska archeologiczne, luksusowy hotel Oberoi, Muzeum Asuańskie oraz kilka nubijskich wiosek. Na wyspę można się dostać z miasta Asuan za pomocą feluki, łodzi motorowej lub promem używanym głównie przez lokalną ludność. Na wyspie ponadto można zobaczyć:


  • Artefakty pochodzące z czasów przed istnieniem III dynastii.
  • Ruiny świątyni Chnuma, która została całkowicie przebudowana w okresie 3 dynastii.
  • Granitową piramidę schodkową z czasów trzeciej dynastii.
  • Małą kaplicę, zbudowaną przez lokalnego władcę z szóstej dynastii – Hekayiba.
  • Fragmenty Kalendarza Elefantyńskiego, datowanego na czasy panowania     Tutmosisa (Totmesa) III.
  • Najstarszy nilometr w Egipcie - 90 stopni, które prowadzą do rzeki, jest   ponumerowanych cyframi arabskimi, rzymskimi oraz za pomocą egipskich   hieroglifów.Wielka Tama Asuańska (Wysoka Tama) wraz z elektrownią - Budowę wielkiej konstrukcji rozpoczęto w 1960 r. a ukończono 21.07.1971 roku. Tama jest długości ok. 3600 m i biegnie aż do Wadi Halfa w Sudanie. Jej szerokość u podstawy równa jest 980 m, natomiast u szczytu wynosi 40 m. Wysokość konstrukcji sięga ok. 111 m. Maksymalna przepustowość Wysokiej Tamy to 11 000 m3/s.

Budowa tamy oprócz korzyści przyniosła także szkody. Konieczne było przesiedlenie 60 tys. ludzi oraz przetransportowanie zabytków z Abu Simbel oraz wyspy File na tereny niezagrożone zalaniem. Tama zahamowała też naturalny proces transportu żyznych namułów przez wody Nilu, które to od tysiącleci umożliwiały rozwój rolnictwa na tym obszarze. Obecnie pas żyznych terenów kurczy się, a rolnicy zmuszeni są używać nawozów sztucznych. Brak namułów wpływa negatywnie na ekosystem całej wschodniej części Morza Śródziemnego.


Asuańska promenada miejsce idealne na spacer wśród wysokich palm. Przy promenadzie znajduje się wiele kafejek oraz restauracji, w których można skosztować regionalnej kuchni przy dźwiękach nubijskiej muzyki.


Suk miejscowy bazar, na którym można nabyć wszelkiego rodzaju przyprawy, bawełnę, koszyki, daktyle oraz pamiątki.


Kamieniołom - na południe od Asuanu znajduje się starożytny kamieniołom czerwonego granitu (scjentu), w którym niegdyś odnaleziono nieukończony obelisk pochodzący z czasów Nowego Państwa oraz elementy rzeźb.


Zapora Asuańska - znajduje się na Nilu w pobliżu miasta Asuan. Została wybudowana jako pierwsza w 1902 roku przez Brytyjczyków.Mauzoleum Agi Khana - usytuowane jest nad Nilem, na szczycie skarpy na przeciw Asuanu. Monumentalna budowla z kopułą i wieżami stylizowana jest na grobowcach Fatymidów (przodkowie Agi Khana ). Jest to miejsce pochówku samego Agi Khana III (1957 roku) oraz jego żony Begum. Grobowiec nie udostępniono do zwiedzania, natomiast jest wart odwiedzenia ze względu na roztaczającą się z tego miejsca piękną panoramę na Asuan, Nil oraz znajdującą się poniżej rezydencję Chana i jego żony.


Muzeum Asuańskie - położone jest na południowym obrzeżu Wyspy Elefantyny w pięknym ogrodzie usłanym subtropikalną roślinnością.

Muzeum mieści się w rezydencji należącej do Williama Willcocksa - projektanta pierwszej Zapory Asuańskiej.

Wśród eksponatów można podziwiać złote posągi baranów, biżuterię, amulety, zmumifikowane zwierzęta, broń oraz narzędzia.


Wioski nubijskie: Koti i Siou - warto zatrzymać się tam, chociaż na chwilę, aby zobaczyć tamtejsze kolorowe domy oraz przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców (Nubijczyków )


Wyspa Kitchenera (Dżazirat an-Nabatat) -  niewielka wysepka położona na Nilu, zwana jest również "wyspą roślin". Jej całkowita długość wynosi ok. 730 m. Znajduje się w okolicy Asuanu. Z samego miasta nie jest widoczna, gdyż przysłania ją większa Wyspa Elefantyna.

Jej nazwa pochodzi od nazwiska Lorda Kitchenera, który otrzymał wyspę w podziękowaniu za jego usługi podczas Kampanii Sudańskiej pod koniec XIX wieku. W późniejszym czasie została przejęta przez rząd i pełniła funkcję stacji badawczej do testowania różnych rodzajów zbóż.

Jest miejscem pełnym egzotycznych roślin oraz drzew, pośród, których znajdują się alejki. Ogród botaniczny (stanowi całość wyspy) jest uwielbiany przez ludność lokalną, która przypływa na wyspę, aby odpocząć od miejskich hałasów.


Dajr Anba-Samaan (Klasztor Św. Szymona) - koptyjski klasztor został wzniesiony w VI wieku na szczycie pustynnego wzgórza na wprost południowego krańca Wyspy Elefantyny.Jeden z największych klasztorów koptyjskich na świecie. Niegdyś zamieszkiwany był przez ok. 300 mnichów. Obecnie po ogromnej budowli pozostały jedynie ruiny. W zrujnowanej bazylice nadal widoczne są freski apostołów bez twarzy (zostały zniszczone przez muzułmanów). Z tego miejsca rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na pustynię i okolicę.Abu Simbel - Monumentalne posągi wykute w ścianie skalnej stoją u wejścia do Świątyni Ramzesa II. To dopiero zapowiedź tego, co czeka nas w środku świątyni.
Wyspa Filejest znana z wielkiego, aczkolwiek nigdy nie dokończonego Pałacu Trajana. Inną wartą uwagi budowlą jest Świątynia Hathor i Świątynia Izydy.

          


Edfu - Najbardziej okazała świątynia w Egipcie - Świątynia Horusa jest jedną ze starożytnych budowli jakie znajdziemy w Edfu.

Esna Niedawno odnaleziona Świątynia Chnuma znajduje się w samym środku osiedla mieszkalnego Esny.
Kom Ombo - jest znane ze dobrze zachowanej świątyni Sobka i Haroerisa. Jest to jedna z niewielu budowli sakralnych w Egipcie, zbudowanych ku czci dwóch bogów.


                 Hurghada Fun 


           Hity Sezonu !!!


MEGA BEDUIN SAFARI

35$  30$


Sauna Turecka

35$  30$