Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!

Asuan i Dolina Nilu.

Wyspa File, Edfu,  Esna,
Kom Ombo


Wyspa File


Kompleks świątyń na wyspie File jest dowodem rozkwitu starożytnego Egiptu, jaki był pod panowaniem Greków i Rzymian. Aby uniknąć zniszczeń spowodowanych wodami Nilu większość zabytków została przeniesiona na pobliską wyspę Agilkię. Największe wrażenie na zwiedzających turystach robi pałac Trajana, Świątynia Hathor i Świątynia Izydy.


Pałac Trajana - to najbardziej majestatyczna budowla na wyspie File, która wyróżnia się czternastoma wzniosłymi kolumnami. Jego budowę rozpoczął rzymski cesarz Trajan, lecz po jego śmierci nikt nigdy budowy nie dokończył.

Świątynia Hathor
 - Budowlę tę wzniesiono w czasach ptolemejskich, ale za panowania rzymskiego cesarza Augusta została ona upiększona.
Świątynia Izydy - to największy obiekt wyspy, do którego wchodzi się przez wielkie pylony ozdobione scenami bitewnymi triumfujących faraonów.
Edfu

Miasto w południowym Egipcie na zachodnim brzegu Nilu. Stolica nomu, ośrodek pro-dukcji rolniczej, nadgraniczne centrum handlowe. W czasach Starego Państwa pełniło rolę strażnika tzw. "bramy elefantyjskiej", chroniącej południową granicę państwa. Zamożność miasta wynikała z jego położenia na szlaku handlowym przez Pustynię Arabską nad Morze Czerwone i bliskości południowej granicy.


Obecne miasto Edfu na zachodnim brzegu Nilu rozciąga się na wzgórzu ruin starożytnego miasta Dżeba, które Ptolemeusze – identyfikujący greckiego boga słońca Apolla z Horu-sem – nazywali Apollinopolis Magna. Tu, zgodnie z mitem, Horus pomścił śmierć swojego ojca Ozyrysa, pokonując Seta w tytanicznej walce. Aby uczcić ten triumf dobra nad złem, od najwcześniejszego okresu wznoszono tu kolejne świątynie Horusa aż po ostatnią, ptolemejską, w zachodniej części miasta, która jest najlepiej zachowanym starożytnym zabytkiem Egiptu.Świątynia Horusa - Największą atrakcją turystyczną jest tutaj Świątynia Horusa, która jest jedną z najpotężniejszych i najlepiej zachowanych świątyń w Egipcie. Zgodnie z wierzeniami Horus walczył ze swoim wujem Setem właśnie w tym miejscu o władze nad światem. Świątynia została wzniesiona z piaskowca, a nietypowa oś budowli, bo z północy na południe przecina pod kątem prostym oś dawnego przybytku ustawionego frontem do Nilu. Układ ten odwzorowuje schemat wypracowany w okresie Nowego Państwa. Pierwszym elementem jest pylon, za którym znajduje się obszerny dziedziniec z kolumnowymi portykami. Dalej są dwie sale kolumnowe, a następnie sala ofiar, Sala Wielkiej Dziewiątki Bogów, westybul oraz sala na barkę otoczona przez pobliskie pomieszczenia. Najważniejszą częścią było sanktuarium, w którym znajdował się posąg bóstwa. Każda następna była już zdecydowanie mniejsza i mogło do niej wchodzić mniej ludzi.Esna


Esna - to niewielki ośrodek handlowy i targowy leżący przy zaporach na Nilu, na południe od Luksoru. W centrum tego miasta znajduje się Świątynia Chnuma, która jest największą atrakcją dla wybierających sie tu na wycieczkę turystów. Po tym jak budynek opuścili Koptowie, został zasypany przez piasek. Obecnie odkopano jedynie niewielką część świątyni, a jej reszta znajduje się nadal pod prawie 10 metrową warstwą piasku, na której wzrosły współczesne domy. Świątynia leży na olbrzymim dole otoczonym ze wszystkich stron przez mury, na których stoją domy mieszkalne. Najbardziej okazałym fragmentem świątyni jest sala hypostylowa, która jest punktem kulminacyjnym turystów wybierających się na wycieczkę do Esny. Salę odkrył Auguste Mariette.

                 

Świątynia Chnuma - Dziedziniec świątyni zdobi posąg lwiogłowej bogini Menhit, małżonki Chnuma z Esny. Dach pozostał nietknięty. Fasada z kurtynowymi ścianami pochodzi z czasów rzymskich i pokryta jest ornamentami z kartuszami cesarzy. Nad wejściem widnieje lekko uszkodzony uskrzydlony dysk słoneczny, a wokół niego znajdują się inskrypcje na cześć cesarskich fundatorów świątyni. Sala hypostylowa podparta jest kolumnami z kompozytowymi kapitelami. Tylna ściana sali jest jedną z najstarszych części świątyni, gdyż zdobią ją reliefy i inskrypcje z czasów Ptolemeusza VI Filometora i Ptolemeusza VIII Euergetesa II z połowy II w. p.n.e. Wewnątrz świątyni można zobaczyć bardzo interesujące inskrypcje, m.in. dwa kryptograficzne hymny do Chnuna. Zostały one umieszczone w rogach sali hypostylowej, za ścianami kurtynowymi. Potężny strop świątyni zdobią wyobrażenia astronomiczne, dorównujące reliefom z Dandry. Niestety, sufit świątyni a wraz z nim kolorowe zdobienia, pokryły się grubą warstwą sadzy z pochodni oraz ognisk.


Kom Ombo


Kom Ombo po egipsku znaczy Miasto złota. Jest to niewielkie rolnicze miasto nad Nilem, w starożytności słynące z najlepszych artystów zajmujących się produkcją biżuterii i obróbką złota.


Świątynia Sobka i Haroerisa

Kom Ombo to miejsce jedyne w swoim rodzaju, które słynie ze stojącej tam Świątyni Sobka i Haroerisa. Świątynię wzniesiono ku czci dwóch bogów i jest to zauważalne w układzie architektonicznym - dwa główne wejścia i podwójne sanktuarium w środku.

 Lewa strona świątyni poświęcona była Haroerisowi, Dobremu Lekarzowi ( jedno z wcieleń Horusa Strasznego) z głowa sokola i jego małżonce Tasenetnefer, Dobrej Siostrze ( wcielenie Hator ). 

Bóg z głową krokodyla Sobek ( tutaj identyfikowany ze słońcem, jako Sobek-Re), jego żona ( kolejna forma Hator) i ich syn Chonsu- Horbyli czczeni w prawej części.

Hurghada Fun

Hity Sezonu!!!

Sauna Turecka

35$  30$