Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!

Kair

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, nazywany jest też Masr (co oznacza miasto-państwo) lub Al Qahira (znaczenie: miasto-zdobywca).
Nikt nie wie, ilu ma mieszkańców. Szacunki zaczynają się od szesnastu milionów, a kończą na dwudziestu dwóch.
Położony jest po obu stronach Nilu, który od starożytności uważany był za rzekę życia. Najstarsza dzielnica Kairu Misr al-Kadima znajduje się na wschodnim brzegu rzeki i właśnie tam znajduje się najwięcej zabytków. Zachodnie dzielnice zbudowane zostały w XIX w. wg wzorców zachodnioeuropejskich i cechują je szerokie aleje, zieleń i otwarte przestrzenie. Mieści się tu większość biur i budynków rządowych.

Kair jest miastem, które nigdy nie zasypia – tygiel kultur, nieprzebrana skarbnica historii i wspaniałych zabytków architektury. Tylko tutaj zanurzyć się można w uroku przeszłości i podziwiać koptyjskie kościoły, budowle z czasów imperium osmańskiego, średniowieczną dzielnicę muzułmańską oraz wspaniałe pamiątki historii z czasów faraonów.


Co warto zobaczyć w Kairze:

Stoiska z lampionami

Bazar Khan Al Khalili - jeden z największych na świecie. Wśród dziesiątków wąskich uliczek i handlowych pasaży ulokowały się sklepiki, kramy, palarnie nargili, malutkie kafejki i stragany uginające się pod ciężarem warzyw i tropikalnych owoców. Można tu dostać wszystko. Bazar ten to prawdziwa orientalna mieszanka kolorów, zapachów, dźwięków, zatłoczonych uliczek, naprędce rozstawionych kramów, śpiewu muezinów i krzyku handlarzy.


Cytadela Saladyna - zbudowana w XII wieku. Ogromny kompleks budynków góruje nad miastem: pałac, meczety, medresy, więzienie, muzea i grube, wysokie mury okalające całość.
Dzielnica Koptyjska czyli Stary Kair - jest to unikalna chrześcijańska enklawa. Dzielnicę koptyjską zbudowano na początku VI w. wokół zamku strzegącego kanału, który łączył Nil z Morzem Czerwonym. Jest tu wiele wspaniałych, starych kościołów o ciemnych, tajemniczych wnętrzach. Można w nich podziwiać stare ikony, freski, płaskorzeźby z kości słoniowej, przepiękne gobeliny i przykościelne biblioteki pełne rozsypujących się rękopisów. 
Grób Sulejmana Al-Faransawi - niewielki żeliwny grobowiec znajdujący się na placu otoczonym domami mieszkalnymi; jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków Kairu.


Ikona św. Jerzego (w centrum)

Klasztor św. Jerzego - pochodzi prawdopodobnie z XV w. Zajmowany jest przez mniszki, ale zwiedzający mogą wejść do wysokiej sali głównej, gdzie znajduje się słynna ikona św. Jerzego. Klasztor słynie też z nadal praktykowanego przez mniszki, niezwykłego rytuału krępowania łańcuchami, co nawiązuje do męczeństwa św. Jerzego.


Klasztor św. Merkuriusza - zespół złożony z trzech kościołów i klasztoru. Główny budynek zespołu to kościół św. Merkuriusza - jest on skarbnicą dawnej sztuki koptyjskiej, ma unikatowe malowidła ścienne, znakomity zbiór ikon oraz piękny drewniany baldachim nad ołtarzem. Kościół NMP i kościół św. Szenudy są dostępne dla zwiedzających, ale klasztor św. Merkuriusza, nadal zamieszkany przez mniszki, jest obiektem zamkniętym.Kościół św. Barbary
- zbudowany w XI wieku, jest jednym z największych i najładniejszych kościołów w Egipcie. We wnętrzu znajduje się piękny XIII-wieczny ikonostas wykonany z drewna łączonego ze wspaniale rzeźbionymi płytkami z kości słoniowej. Są tu też znakomite ikony, z ok. 1750.

Kościół św. Sergiusza (Abu Serga) - kościół jest zapewne najstarszą budowlą w obrębie rzymskiej twierdzy; jego fundamenty datowane są na V w. Był wielokrotnie przebudowywany i restaurowany, ale większość jego substancji zabytkowej pochodzi z X-XII wieku. Prawdopodobnie jest to najbardziej poważany kościół w całym Egipcie, co zawdzięcza tradycji utrzymującej, że w grocie pod ołtarzem chroniła się Święta Rodzina podczas ucieczki do Egiptu.

Kościół świętego Jerzego - obecna budowla pochodzi z początku XX w. Charakterystyczny okrągły kształt kościoła jest konsekwencją usytuowania na półokrągłej rzymskiej wieży bramnej z I w.


Kościół Zawieszony (Al Mu'alaqa) - kościół poświęcony Matce Boskiej, świątynia znajduje się wysokości kilkunastu metrów, została zbudowana na Bramie Wodnej dawnej rzymskiej twierdzy Babilon.
Meczet Amra Ibn Al-Aasa - pierwotny meczet Amra Ibn Al-Aasa był pierwszym domem modlitw muzułmanów w Egipcie i pierwszym meczetem na kontynencie afrykańskim. Najstarsza zachowana część meczetu datowana jest na IX w., a inne parte (np. Wejście) zostały dodane w latach 80-tych XX w. Budowlę cechuje prostota formy. Co dzień schodzą się tu tłumy wiernych.
Nilometr na wyspie Roda - znajdował się już podobno w czasach faraonów, ten dzisiejszy pochodzi z IX wieku. Nadbudowany na Nilometrze mały turecki kiosk, z charakterystycznym stożkowym dachem, pochodzi z XIX w. Jego drewniany sufit zdobią malowane arabeski. Do Nilometru przylega rokokowy pałac Munasterli, zbudowany w latach 50-tych XIX w. Od 2002 r. mieści się tu centrum sztuk z muzeum poświęconym powszechnie wielbionej śpiewaczce Umm Kulthum (zimą odbywają się tutaj koncerty)


Synagoga Ben Ezry - z XII wieku, w której odkryto pergaminowe zwoje z tekstem ksiąg Starego Testamentu, jedne z najstarszych na świecie.

 • Grobowce Mameluków - (XV-XVI w.) - niewolników państwowych
 • Mauzoleum Imama Asz-Szafi - największy islamski grobowiec w Egipcie, w którym pochowano jednego z głównych świętych islamu.


Meczet Al-Azhar czli Meczet Jaśniejący - to tysiącletni meczet będący częścią najważniejszej uczelni egipskiej i zarazem najsłynniejszego islamskiego uniwersytetu - Al Azhar. Meczet ostatnio gruntownie odnowiono. Cały jest wyłożony marmurowymi płytkami, co daje imponujący efekt.

 Meczet al-Akmar czyli Meczet Księżycowy - nazwa meczetu prawdopodobnie pochodzi od lśnienia szarego kamienia, z którego został zbudowany. Dzisiaj meczet pokryty wiekowymi warstwami kairskiego brudu, mocno zmatowiał. Ale nadal uważany jest za klejnot architektury. Zbudował go w 1125 r. jeden z ostatnich kalifów fatymidzkich. Jest to najstarszy meczet wzniesiony w Egipcie z kamienia. 

 
Meczet Hasana - to budowla z XIV w., której ściany mają w najwyższych miejscach prawie 40 m wysokości, a pięknie sufity zdobią gigantyczne lampiony. W centralnej części meczetu znajduje się wielki dziedziniec z przykrytą kopułą fontanną. Świątynia wyłożona jest marmurem i dywanami i ozdobiona złotymi wersetami z Koranu. Na terenie meczetu znajduje się także muzeum i grobowiec jego fundatora Sułtana Hasana.

Meczet Ibn Tulun - świątynia muzułmańska w Kairze w dzielnicy Al-Kata'i. Uważana za najstarszy meczet kairski zachowany w oryginalnym kształcie. Budowę meczetu zarządził namiestnik Egiptu z ramienia Abbasydów, Ahmad Ibn Tulun, który od 868 stał się de facto władcą niezależnym od stolicy w Bagdadzie. Według relacji historyka Al-Makriziego budowę meczetu rozpoczęto w 876. Natomiast na podstawie inskrypcji pozostawionej na jednej z płyt wiadomo, że meczet ukończono w 265 roku hidżry, czyli w roku 879 ery chrześcijańskiej.Meczet Muhammada Alego czyli Meczet Alabastrowy - masywny, dominujący nad miastem meczet zbudowano w latach 1830-1857 w miejscu, gdzie stał pałac mamelucki Al-Kasr al-Ablak (1315 r). Budowla ta mieści kolekcję mebli i przedmiotów należących do rodziny wicekróla, który właśnie tutaj miał swoje apartamenty i salę audiencyjną. Rządy tego władcy przypadały na pierwszą połowę XIX wieku. Ciekawostką meczetu jest zegar, który widać na dziedzińcu, jest to rewanż króla francuskiego Ludwika Filipa z 1848 roku, za dar Muhammada Alego w postaci staroegipskiego obelisku stojącego obecnie na placu de la Concorde.


Meczet Sajjidna Al-Husajna - jest to najważniejszy meczet w Egipcie, święty tak bardzo, że tylko muzułmanom wolno do niego wchodzić. Meczet zbudowano w 1870 r. na miejscu XII-wiecznego. Według powszechnego przekonania spoczywa tu najświętsza relikwia islamu - głowa al-Husajna, wnuka proroka Mahometa.


Miasto Umarłych - leżące na północ od Cytadeli u stóp gór Muqattam. Miasto Umarłych to dzielnica niepodobna do żadnej innej. Tworzą ją połączone ze sobą dwa niesamowicie rozległe, wiekowe cmentarze, na terenie których mieszka ponad 3 miliony ludzi. Bezdomni, złodzieje, przestępcy, ludzie, którzy w trzęsieniach ziemi lub pożarach stracili wszystko. Miejsce jest niebezpieczne, ryzykowne jest zatem zwiedzanie tego go, zwłaszcza na własną rękę.

Mury miejskie z bramami: Bab al-Futuh, Bab an-Nasr, Bab Zuwajla

Muzeum kairskie - muzeum starożytności powstałe w 1835. Posiada zdecydowanie najbogatsze na świecie zbiory egipskich starożytności. Można w nim podziwiać m.in. wyposażenia z grobowca faraona Tutanchamona, w tym jego słynną złotą maskę; kolekcję portretów fajumskich, królewskie mumie, posągi faraonów, ich żon oraz bogów i bogiń egipskich. 

Pałac al Dżauhara - znajduje się tam z bogata kolekcja mebli, antyków i porcelany sprzed kilkuset lat. Z tarasu widokowego przed pałacem można zaś podziwiać wspaniałą panoramę Kairu.

  Wieża Kairska - wolno stojąca wieża telewizyjna wybudowana w latach 1956-1961 na wyspie Zamalek, w centrum miasta; jej wysokość wynosi 187 metrów i tym samym jest ona wyższa o 43 metry od Piramidy Cheopsa w Gizie. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, a poniżej obrotowa restauracja, popularna zarówno wśród turystów, jak i miejscowej ludności. 

  "UKRYTY KLEJNOT" Miasta Śmieciarzy i Kairu - Podziemne kościoły


  Podziemne, koptyjskie kościoły, wykute w skałach Mukattamu śmiało nazwać możemy "ukrytym klejnotem" Kairu. Miejsce niezwykłe, monumentalne... Ale od początku. Kiedy chrześcijański Egipt został najechany przez islamską armię, na egipskich chrześcijan nałożono podatek za przywilej bycia chrześcijaninem w islamskim społeczeństwie. W rezultacie wielu z nich stało się ubogimi mieszkańcami slamsów, utrzymującymi się z sortowania śmieci i surowców wtórnych. Powstały miasta sortujących śmieci. To największe właśnie na Mukattamie. Kiedy w roku 1976 miasto spłonęło, ludzie postanowili odbudować swój dom. Odbudowa rozpoczęła się od budowy Kościoła u Wzgórza Mukattam.

  Mijając ciasne, brudne uliczki "Miasta śmieciarzy" wkraczamy w świat odmienny i niezwykły! Uśmiechnięci, czysto ubrani ludzie, czyste ulice, zieleń i te "cuda", które jawią się naszym oczom. 6 kościołów ukrytych w skałach. Wszystkie do siebie podobne a jednak inne. Wyglądają jak amfiteatry z wielkimi salami, schodzącymi w dół pod skałę. Ołtarze ukryte we wnękach, surowość. To co rzuca się w oczy to płaskorzeźby. Na skałach ukazują się sceny z Pisma Świętego a na wielkich tablicach wykuto Dziesięć Przykazań. Kilka godzin to zbyt mało by nasycić oczy i umysł tym niecodziennym widokiem.

  Na pewno jest to miejsce do którego wciąż można wracać. W miejscu tym pracuje polski artysta, Mariusz Dybich - Polak mieszkający od 16 lat w Kairze.

  Kair i jego wstydliwa tajemnica -"Miasto śmieciarzy"


  Kair poza "Miastem umarłych" ma jeszcze jedną wstydliwą tajemnicę! To "Miasto śmieciarzy" leżące u podnóża skalnego masywu Al-Mukattam. Większość kairczyków udaje, że tego miejsca wogóle nie ma a znaleźć taksówkę, która tam pojedzie to prawdziwy cud. Mukattam to jedna z najmłodszych dzielnic Kairu, zamieszkała wyłącznie przez chrześcijan, Koptów. Powstałe na wysypisku śmieci "miasto" dosłownie i w przenośni tonie w odpadach. Brud i smród są nie do opisania ! To tutaj masowo hoduje się świnie co dla otaczającego to miejsce muzułmańskiego świata jest dość osobliwe a nawet wstrętne. Tak jak kiedyś miasta otoczone były murem obronnym tak "Miasto śmieciarzy" otoczone jest murem smrodu. Nie dacie sobie rady tego nawet wyobrazić. Rozkładające się, gnijące różne odpady, mocne słońce i świnie w jednym miejscu. Koszmar. I kontrast: wiszące na ścianach budynków znaki krzyża, plakaty z Jezusem i Matką Boską, komputery, anteny satelitarne, telefony, auta i uśmiech na twarzach ludzi, którzy jakby nie zdają sobie sprawy z tego gdzie i jak żyją. Czym zajmują się mieszkańcy na co dzień ? Zwożą śmieci z całego Kairu i tutaj na Mukattamie poddają je segregacji i wstępnej obróbce. Część odpadów biologicznych podawana jest świniom jako pasza, pozostała jest kompostowana. Nie ma specjalnych stref gdzie wykonuje się tą pracę. Wszystko dzieje się w tym samym miejscu, gdzie ci ludzie jedzą, śpią, żyją, w towarzystwie milionów much! Dzieci chodzą do szkoły, młodzież zdobywa wykształcenie i podobnie jak mieszkańcy "Miasta Umarłych" nikt nie chce odejść ze swojego Mukattamu.


          Hurghada Fun


           Hity Sezonu!!!


                     RAJSKA WYSPA

                              25$