Firmowe Logo Hurghada Fun

Hurghada Fun

Najlepsze i tanie wycieczki fakultatywne 
tylko z Hurghada Fun!


Pogoda i klimat w Egipcie


Pogoda w Egipcie jest ładna właściwie przez cały rok. Latem w Egipcie panują upały, a zimą pogoda jest idealna na zwiedzanie.


Każdy, kto planuje wyjazd do Egiptu, chce wiedzieć, jaka jest tam pogoda w poszczególnych miesiącach roku. Niemal cały Egipt, poza wąską strefą Morza Śródziemnego, leży w strefie klimatu zwrotnikowego, pustynnego, skrajnie suchego. Pogoda jest, więc tak dobra, że Egipt można odwiedzać właściwie cały rok. Średnia temperatura powietrza w najpopularniejszych regionach turystycznych nigdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Całoroczna niemal pogoda na plażowanie sprawia, że Egipt to kierunek idealny dla spragnionych ciepła turystów.


Egipt w sezonie wakacyjnym to pewna pogoda dla ciepłolubnych. Od maja do września w Egipcie panują ogromne upały. Najcieplejszym miesiącem w Egipcie jest lipiec. Pogoda jest wtedy idealna dla osób pragnących wylegiwać się na plaży. Temperatura dochodzi nawet do 55 stopni C w cieniu! Jeśli ktoś ciężko znosi taką pogodę lub ma problemy zdrowotne, nie powinien w tym czasie wybierać się do Egiptu. Pogoda w lipcu nie sprzyja aktywnym turystom - wysoka temperatura daje się we znaki po kilku godzinnym zwiedzaniu. Warto jednak wiedzieć, że dzięki temu, że w Egipcie panuje skrajnie suchy klimat, upał jest tu i tak łatwiejszy do zniesienia niż na przykład w Turcji.


Deszcze

 

Niezależnie od pory roku deszcz jest sporadycznym zjawiskiem, a prognoza pogody zwykle pokazuje słońce. Na południu, gdzie dominuje klimat pustynny opady należą do rzadkości i wynoszą zaledwie kilka milimetrów w przeciągu 2-3 lat. Pozostała część także nie obfituje w opady, których wysokość maksymalnie dochodzi do 100 mm. Na wybrzeżu opadów jest więcej, od 50 do 100 mm rocznie, a w okolicach Aleksandrii dochodzą do 200 mm. Jest to już obszar śródziemnomorski i klimat jest w tym rejonie bardziej umiarkowany. Własnie ze względu na zachmurzenie i deszcze, egipskie kurorty Morza Śródziemnego są zamykane na okres zimowy. Oczywiście wszystkie miejscowości położone nad Morzem Czerwonym są przygotowane na przyjazd turystów przez cały rok.


Burze piaskowe

 

Występują głownie w okresie od kwietnia do czerwca, co jest spowodowane obecnością wiatru chamsin. Wiatr ten niesie dużą ilość pyłu znad pustyń i wywołuje gwałtowne burze piaskowe. Chamsin jest różnie nazywany, inne jego lokalne nazwy to samum lub sirocco. Przyczyną burz piaskowych jest wtargnięcie chłodnego powietrza na ciepłe pustynne obszary, a gwałtowna różnica temperatur wywołuje gorący i silny chamsin. Wiatr ten w jest w stanie w krótkim czasie wznieść olbrzymie ilości pyłu i piasku. Klimatyczna mapa Egiptu odnotowuje okresowe występowanie burz piaskowych na całej powierzchni kraju, nawet w dużych miastach jak Kair. Podczas burzy piaskowej temperatura powietrza wyraźnie wzrasta i może przekroczyć 54 °C, a wilgotność maleje nawet poniżej 10%. To zjawisko pogodowe jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, cierpiących na choroby serca. Szybki wzrost temperatury powiązany ze gwałtownym spadkiem wilgotności powietrza jest częstym powodem zawału serca. W przypadku wystąpienia burzy piaskowej najlepiej pozostawać w klimatyzowanym pomieszczeniu, a przed wyjściem na zewnątrz należy zabezpieczyć oczy i twarz. Niesione silnym wiatrem drobiny piasku mogą wywołać poważne konsekwencje dostając się do oczu.


                                                                                             


 Temperatury w Egipcie


Styczeń w Egipcie

 

Temperatura powinna wahać się między 18°C a 24°C. W nocy temperatury znacznie spadają, nawet do około 13°C, co nie jest korzystne dla osób czułych na tak duże wahania – paradoksalnie łatwo jest się przeziębić, dlatego wybierając się do Egiptu w styczniu warto jest zabrać ze sobą coś ciepłego na wieczór- sweter, czy bluza polarowa będą wystarczające. Dni nadal są bardzo słoneczne, dzięki czemu jadąc po sylwestrze do Egiptu łatwo jest złapać pierwszą w roku opaleniznę!

 

 

Luty w Egipcie

 

Średnie temperatury w dzień wzrastają nieznacznie, w porównaniu do stycznia mogą sięgnąć nawet 28°-30°C. W nocy nadal są znaczne spadki temperatury więc w dalszym ciągu dobrze jest mieś ze sobą coś ciepłego. Stosunkowo ciepłe morze (22°-23°C) zachęca do kąpieli przy brzegu.

 

 

Marzec w Egipcie

 

Marzec w Egipcie świetnie określa polskie powiedzenie „w marcu jak w garncu”. To miesiąc pomiędzy zimnymi i ciepłymi miesiącami. Temperatury w dzień potrafią przekraczać nawet 28°C, woda jest już ciepła, a w nocy nie ma aż tak gwałtownych spadków temperatury jak w styczniu czy lutym, niemniej zaleca się zabranie czegoś cieplejszego na wszelki wypadek.

 


Kwiecień w Egipcie

 

Pierwszy z ciepłych (lub też upalnych) miesięcy w Egipcie. Noce są już cieplejsze a w dzień temperatura powietrza przekracza 28°C. Taka pogoda w połączeniu z dużą ilością dni wolnych od pracy w Polsce ze względu na święta Wielkanocne sprawiają, że kwiecień w Egipcie to jeden z najbardziej obleganych przez Polaków terminów.

 

 

Maj w Egipcie

 

Temperatura powietrza około 30°C, ciepła woda – idealna pogoda na wyjazdy do Egiptu. Z jednej strony pogoda jest piękna, a z drugiej nie jest jeszcze upalnie.

 

 

Czerwiec w Egipcie

 

Idealny miesiąc na wyjazd do Egiptu – temperatury ponad 30°C, ciepłe noce. Z nieba nie leje się jeszcze znany wszystkim egipski żar.

 

 

Lipiec w Egipcie

 

Temperatura nieraz przekracza 40°C i temperatura wody ponad 25°C. W samo południe konieczne jest schowanie się pod parasolem przed lejącym się z nieba żarem. Idealna atmosfera dla osób kochających upały.

 


Sierpień w Egipcie

 

To drugi po lipcu najgorętszy miesiąc w tym kraju. Temperatury w okolicach 40°C to w tym okresie normalność. Woda w morzu jest bardzo ciepła. Kremy z filtrem, co najmniej SPF 35+ to konieczność.

 

 

Wrzesień w Egipcie

 

To bardzo dobry miesiąc na spędzenie tygodnia albo dwóch w tym pięknym kraju. W dzień temperatura utrzymuje się na poziomie 30°C, w nocy jest ciągle ciepło. Innymi słowy idealne warunki do zwiedzania Egipskich atrakcji i wylegiwania się na plaży.

 

 

Październik w Egipcie

 

Temperatury w dzień utrzymują się na przyjemnym poziomie 30°C. Woda nie zdążyła się jeszcze ochłodzić po upalnych letnich miesiącach, a wieczory ciągle są przyjemnie ciepłe.

 

 

Listopad w Egipcie

 

To miesiąc, który Polacy szczególnie często wybierają na wyprawy do Egiptu. Temperatura powietrza utrzymuje się jeszcze na poziomie 26-28°C, morze jeszcze jest stosunkowo ciepłe. Dość wcześnie robi się ciemno, już około godziny 17.

 

 

Grudzień w Egipcie

 

Wiele osób wybiera Egipt na miejsce, w którym spędzają Święta Bożego Narodzenia. Średnia temperatura w dzień wynosi aż 23°C, czyli o jakieś 30° więcej niż w Polsce. Po wylegiwaniu się na takim słońcu bedzię można zaskoczyć wszystkich wakacyjną opalenizną w slywestrową noc. Wieczorami może być trochę chłodno, więc warto zabrać do walizki sweter.